Про законодавство, яким регулюються земельні відносини.
Поговоримо із Маріє Николаїшин – директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Скажіть будь ласка, пані Маріє, що таке земельні відносини?
Це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави – землею.
Хто може бути суб’єктами цих правовідносин?
Є такі суб’єкти земельних відносин:
– громадяни;
– юридичні особи;
– органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Розкажіть про об’єкти земельних відносин.
Об’єкти земельних відносин – це землі, які розташовані у межах території нашої держави, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Яким чином регулюються земельні правовідносни?
Такі правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, який є основним у цій сфері, а також, зокрема, законами України: «Про охорону земель», «Про оренду землі», «Про оцінку земель» та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Звертаю увагу, що земельні відносини, які виникають при використанні надр, лісів, вод, рослинного й тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються також нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать Земельному кодексу України. А земельні відносини, які виникають при наданні та використанні земельних ділянок для розміщення об’єктів енергетики, встановлення та дотримання правового режиму земель спеціальних зон об’єктів енергетики, у тому числі на підставі договорів про встановлення земельних сервітутів на таких земельних ділянках, регулюються, окрім Земельного кодексу України, ще й Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів».
Яким є завдання земельного законодавства?
Регулювання земельних відносин задля забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад і держави та раціонального використання та охорони земель – таким є завдання земельного законодавства.
Які є принципи земельного законодавства?
Є такі принципи земельного законодавства:
– поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва;
– забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави;
– невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом;
– забезпечення раціонального використання та охорони земель;
– забезпечення гарантій прав на землю;
– пріоритету вимог екологічної безпеки.
Ми і надалі продовжимо нашу розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин. А наразі нагадуємо, що консультація надана у рамках проекту «Програма прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». Зауважимо, що фахівці бюро приймають за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00. Отримати детальну індивідуальну консультацію з цього питання Ви можете, звернувшись до працівників бюро правової допомоги.