Розпорядження міського голови №18 «Про стан військового обліку в Моршинській територіальній громаді в 2023 році та завдання на 2024 рік»
Скликання: | |
Сесія: | |
Тип документу: | Розпорядження міського голови |
Дата прийняття: | 12.02.2024 |
Дата оприлюднення: | 23.01.2025 |
Автор: | Бурій П.Д. |
Номер документу: | 18 |
Назва документу: | Про стан військового обліку в Моршинській територіальній громаді в 2023 році та завдання на 2024 рік |
Прикріплені файли: |
МОРШИНСЬКА МІСЬКА РАДА
РоЗПОРЯДЖЕННЯ
МІСЬКОГО ГОЛОВИ
12 лютого 2024 року № 18
Про стан військового обліку в Моршинській
територіальній громаді в 2023 році та завдання на 2024 рік
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 33-35, 38 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, статей 17, 18 і 21 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, “Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі – Порядок 1487), з урахуванням результатів проведених в 2023 році працівниками Львівської обласної державної військової адміністрації, Стрийського РТЦК та СП і міської ради перевірок стану військового обліку та з метою забезпечення функціонування системи військового обліку і контролю за виконанням громадянами України військового обов’язку в територіальній громаді в 2024 році
ЗОБОВ’ЯЗУЮ:
1. Затвердити аналіз стану роботи в 2023 році з ведення військового обліку в Моршинській територіальній громаді та в комунальних підприємствах, установах і організаціях, віднесених до сфери управління Моршинської міської ради, (далі-Аналіз),(додаток 1).
2. Затвердити перелік заходів щодо забезпечення функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів в Моршинській міській раді та у віднесених до сфери її управління комунальних підприємствах, установах і закладах в 2024 році (додаток 2).
3. Затвердити План проведення перевірок стану військового обліку в структурних підрозділах міської ради та віднесених до сфери її управління комунальних підприємствах, установах і організаціях на 2024 рік (додаток 3).4.Затвердити графік звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та карток первинного обліку виконавчих органів сільських, селищних, міських рад з обліковими даними Стрийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на 2024 рік (додаток 4).
5. Керівників структурних підрозділів міської ради та віднесених до сфери її управління комунальних підприємств, установ і організацій:
5.1. Вжити заходів щодо повного усунення виявлених в ході проведених у 2023 році перевірок недоліків та приведення стану військового обліку на підвідомчих об’єктах у відповідність з вимогами нормативних документів.
5.2. Уточнити (призначити при необхідності своїми наказами) посадових осіб, які відповідають за ведення військового обліку і бронювання на підвідомчих об’єктах та розглянути можливість встановлення їм доплати у відповідності до вимог п. 10 Порядку 1487.
5.3. Забезпечити ведення належного і якісного військового обліку у відповідності з вимогами чинного законодавства України всіх військовозобов’язаних і призовників, що працюють і навчаються на підвідомчих об’єктах
6. Контроль за виконанням даного розпорядження покласти на заступника міського голови Левковича В. І.
Міський голова Руслан ІЛЬНИЦЬКИЙ
Додаток 1
до розпорядження міського голови
від « 12 » лютого 2024 р. № 18
АНАЛІЗ
стану організації та ведення військового обліку на території
Моршинської міської територіальної громади Стрийського району у 2023 році
На виконання Указу Президента України від 24.02.2022 №68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до статей 33, 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про правовий режим воєнного стану», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (далі Порядок), розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.02.2023 №10/ВА «Про стан військового обліку на території Стрийського району у 2022 році та завдання на 2023 рік» з метою організації та ведення військового обліку на території Моршинської міської територіальної громади у 2023 році керівниками органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій спільно з Стрийським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було проведено комплекс заходів.
Комісією з перевірки стану організації та ведення військового обліку на території Стрийського району проведено перевірки всіх органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій згідно затверджених графіків та планів перевірок. Також було здійснено ряд позапланових перевірок з питань ведення військового обліку. Загалом стан організації та ведення військового обліку на об’єктах перевірок відповідає вимогам законів України, ПКМУ №1487 від 30.12.2022 та інших нормативно-правових актів.
За наслідками проведених перевірок, у зв’язку з порушенням організації та ведення військового обліку органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій було прийняте рішення про притягнення до адміністративної відповідальності керівників та осіб відповідальних за ведення військового обліку, всього 4 осіб, на території відповідальності в межах Моршинської міської територіальної громади Стрийського району.
Комісіями Стрийського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з відділами) спільно з Моршинською міською радою протягом 2023 року були перевірені підприємства, установи та організації з питань функціонування та ведення військового обліку. Під час проведення перевірок основною метою було надання практичної допомоги керівникам та особам відповідальним за ведення військового обліку в організації роботи з ведення військового обліку, приведення його у відповідність до вимог Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022
№ 1487.
Основними недоліками, виявленими під час перевірок згідно ПКМУ №1487 від 30.12.2023, були:
-
стан методологічного та методичного забезпечення заходів військового обліку не відповідає вимогам ПКМУ №1487 від 30.12.2022;
-
порядок взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних, резервістів та порядок виключення не відповідає вимогам ПКМУ №1487 від 30.12.2022;
-
списки персонального військового обліку призовників, військовозобов’язаних, резервістів та відомість оперативного обліку не створені та /або не внесена актуальна інформація в повному обсязі;
-
не всі призовники, військовозобов’язані та резервісти мають посвідчення про приписку до призовної дільниці, військові квитки або тимчасові посвідчення встановленого зразка;
-
військовозобов’язані потребують направлення у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для проходження медичного огляду та поновлення військово-облікових даних;
-
не здійснюється контроль відповідальними особами з ведення військового обліку над виконанням призовниками, військовозобов’язаними та резервістами Правил військового обліку та не проводиться відповідна роз’яснювальна робота;
-
організація, стан обліку, порядок ведення та зберігання документів з питань військового обліку не відповідає вимогам ПКМУ №1487 від 30.12.2022;
-
у порушення вимог пунктів 24, 34 Порядку належним чином не проводиться звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов’язаних, резервістів окремими підприємствами, установами та організаціями, карток первинного обліку окремими виконавчими органами міської, сільських рад з обліковими даними відповідних РТЦК та СП на території відповідальності яких вони знаходяться;
-
на порушення вимог 40, 88 Порядку документація військового обліку не реєструється, не обліковується;
-
відсутні в окремих підприємствах, установах та організаціях так і в окремих виконавчих органах міської ради, сільських рад штатні працівники з питань мобілізаційної роботи;
-
здійснення військового обліку покладається на працівників не з числа управління персоналом, а також без доплати за дану ділянку роботи;
-
відсутні розпорядження та/або накази про затвердження стану військового обліку та заходів щодо його покращення на наступний рік;
-
відсутнє належне планування роботи з питань військового обліку.
- не виявляють громадян, які проживають у них на території та не перебувають на первинному обліку, не направляють їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для отримання військово-облікових документів й взяття на військовий облік.
Картки первинного обліку не відповідають додатку 3 ПКМУ №1487 від 30.12.2022, інформація внесена не в повному обсязі та не актуальна.
Розпорядження щодо виклику (оповіщення) призовників, військовозобов’язаних та резервістів до відповідних РТЦК та СП здійснюється не в повному обсязі.
Основними недоліками, які виявлено під час звіряння облікових даних були:
-
несвоєчасне повідомлення районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки про зміну облікових даних військовозобов’язаних;
-
наявність у військовозобов’язаних обліково-послужних карток замість тимчасових посвідчень та/або військових квитків військовозобов’язаного встановленого зразка;
-
не в повному обсязі заповнені списки персонального військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Загальними недоліками щодо ведення військового обліку є:
-
поновлення на військовому обліку військовозобов’язаних, які не досягли граничного віку (60 років) проводиться дуже повільними темпами;
-
правила військового обліку призовників і військовозобов’язаних не вивішуються на видному місці у відповідних приміщеннях підприємств, установ, організацій;
-
перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів проводиться не на всіх підприємствах, установах, організаціях;
-
надсилання у семиденний строк до територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлень про зміну облікових даних призовників і військовозобов’язаних проводиться не всіма підприємствами, установами, організаціями;
-
не всі територіальні громади щомісяця до 5 числа надсилають до територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлення про зміну облікових даних призовників і військовозобов’язаних, які змінили місце проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці;
-
територіальні громади не надсилають щомісяця до 5 числа до територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлення про реєстрацію, ліквідацію підприємств, установ та організацій, які перебувають на території відповідних населених пунктів;
-
недостатня професійна підготовка посадових осіб підприємств, установ, організацій, відповідальних за ведення військового обліку;
-
у порушення вимог пунктів 24, 34 Порядку належним чином не проводиться звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов’язаних, резервістів окремими підприємствами, установами та організаціями, карток первинного обліку окремими виконавчими органами сільських рад з обліковими даними відповідних РТЦК та СП на території відповідальності яких вони знаходяться;
-
у порушення вимог 40, 88 Порядку документація військового обліку не реєструється, не обліковується;
-
відсутні в окремих підприємствах, установах та організаціях так і в окремих виконавчих органах сільських рад штатні працівники з питань мобілізаційної роботи;
-
здійснення військового обліку покладається на працівників не з числа управління персоналом та без доплати за дану ділянку роботи;
-
відсутні розпорядження та/або накази про затвердження стану військового обліку та заходів щодо його покращення на наступний рік;
-
відсутнє належне планування роботи з питань військового обліку.
Загалом стан організації та ведення військового обліку на об’єктах перевірки відповідає вимогам ПКМУ №1487 від 30.12.2022, законів України, інших нормативно-правових актів. Посадові особи органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які підлягали перевірці, вжили заходів для підвищення якості стану організації та ведення військового обліку військовозобов’язаних на підпорядкованих територіях.
Упродовж року проводилась робота щодо бронювання військовозобов’язаних працівників органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час. Випадків незаконного бронювання не виявлено.
Загальним недоліком в організації бронювання військовозобов’язаних є оформлення бронювання без проведення звіряння даних списків персонального військового обліку військовозобов’язаних працівників з обліковими документами районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Недостатня професійна підготовка посадових осіб підприємств, установ та організацій, які відповідальні за бронювання працівників.
З метою покращення організації та стану військового обліку на території Моршинської міської територіальної громади Стрийського району та приведення його у відповідність до вимог керівних документів спільно з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки потрібно розробити та затвердити заходи щодо організації та покращення стану військового обліку на 2024 рік і забезпечити належний контроль за виконанням цих заходів.
Керуючий справами виконкому Ольга МАНАСТИРСЬКА
Додаток 2
до розпорядження міського голови
від « 12 » лютого 2024 р. № 18
З А Х О Д И
із забезпечення функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів в Моршинській міській раді та у віднесених до сфери її управління комунальних підприємствах, установах і закладах в 2024 році
№ з/п |
Заходи, що сплановані до виконання |
Термін виконання |
Виконавці |
Відмітка про виконан-ня |
1. |
Підведення підсумків стану роботи з військового обліку в Моршинсьуій міській раді та у віднесених до сфери її управління комунальних підприємствах, установах і закладах у 2023 році та визначення завдань на 2024 рік. |
до 25.02.2024 р. |
Заступник міського голови та працівники відділу з питань НС, діяльності правоохоронних органів,моб. та оборонної роботи і військового обліку |
|
2. |
Уточнення (за необхідності призначення) посадових осіб, відповідальних за ведення військового обліку |
до 20.01.2024 р. |
Керівники об’єктів |
|
3. |
Приведення книг та журналів щодо військового обліку у відповідність з вимогами «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів», затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 |
до 20.02.2024 р. |
Посадові особи, відповідальні за ведення в/обліку |
|
4. |
Проведення заняття з посадовими особами, відповідальними за ведення військового обліку в структурних підрозділах міської ради та в комунальних підприємствах , установах і організаціях, з вивчення вимог Порядку ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 |
в першому кварталі 2024 р. |
Гол.спец. відділу з питань НС, діяльності правоохоронних органів,моб. та оборонної роботи і військового обліку
|
|
5. |
Проведення звірок особових карток, списків військовозобов’язаних, списків призовників із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць |
до 20 червня та до 01 грудня 2024 р. |
Посадові особи, відповідальні за в/облік |
|
6. |
Проведення звіряння списків персонального в/обліку суб’єктів господарювання територіальної громади з обліковими даними Стрийського РТЦК та СП
|
Згідно затвердж. головою районної ВА графіку |
Військові обліковці суб’єктів господарю-вання ТГ |
|
7. |
Проведення перевірок стану ведення військового обліку в комунальних підприємствах, установах і закладах територіальної громади |
Згідно окремого пла-ну, затвердже-ного розпорядженням міського голови |
Нач. відділу з питань НС, діяльності правоохоронних органів,моб. та оборонної роботи і військового обліку, гол.спец. відділу з питань НС, діяльності правоохоронних органів,моб. та оборонної роботи і військового обліку |
|
Керуючий справами виконкому Ольга МАНАСТИРСЬКА
Додаток 3
до розпорядження міського голови
від « 12» лютого 2024 р. № 18
План
проведення перевірок стану військового обліку на території
відповідальності Стрийського районного територіального
центру комплектування та соціальної підтримки
на 2024 рік
№ п/п |
Найменування підприємств, установ, організацій |
січень |
лютий |
березень |
квітень |
травень |
червень |
липень |
серпень |
вересень |
жовтень |
листопад |
грудень |
Відмітка про виконання |
|
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВIДПОВIДАЛЬНIСТЮ "ІДС АКВА СЕРВІС" |
|
22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ДОЧІРНЄ ПІДПРИЄМСТВО "САНАТОРІЙ"МОРШИНКУРОРТ" ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ "УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ" |
|
23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ДЕРЖАВНЕ ПIДПРИЄМСТВО "САНАТОРІЙ "МОРШИНСЬКИЙ" |
|
27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
КП "МОРШИНТЕПЛОЕНЕРГО" |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
|
|
|
ПРАТ МЗМВ "ОСКАР" |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
|
|
|
ТОВ "ДІМ ЗДОРОВ'Я - МАРМУРОВИЙ ПАЛАЦ" |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
|
|
|
ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ВІТОМ" |
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
Керуючий справами виконкому Ольга МАНАСТИРСЬКА
Додаток 4
до розпорядження міського голови
від « 12» лютого 2024 р. №18
ГРАФІК
звіряння даних списків персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та карток первинного обліку виконавчих органів сільських, селищних, міських рад з обліковими даними Стрийського районного територіального центру комплектування
та соціальної підтримки на 2024 рік
№ п/п |
Найменування підприємств, установ, організацій |
січень |
лютий |
березень |
квітень |
травень |
червень |
липень |
серпень |
вересень |
жовтень |
листопад |
грудень |
Відмітка про виконання |
|
|
|||||||||||||||
1 |
МОРШИНСЬКА МІСЬКА РАДА |
|
|
|
|
|
10-13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
СТАНКІВСЬКИЙ |
|
|
|
|
|
17-20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
ДОЛІШНЕНСЬКИЙ |
|
|
|
|
|
24-27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
ЛИСОВИЦЬКИЙ |
|
|
|
|
|
|
1-4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
ВОЛЕ-ЗАДЕРЕВАЦЬКИЙ |
|
|
|
|
|
|
8-11 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
КП "МОРШИНТЕПЛОЕНЕРГО" |
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
|
|
|
|
7 |
ПРАТ МЗМВ "ОСКАР" |
|
|
|
|
|
|
|
|
23-27 |
|
|
|
|
|
8 |
ТОВ "ДІМ ЗДОРОВ'Я - МАРМУРОВИЙ ПАЛАЦ" |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
9 |
МОРШИНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ ІМЕНІ КОНСТАНТИНА МАЛЕЦЬКОГО |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
10 |
ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ВІТОМ" |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
Керуючий справами виконкому Ольга МАНАСТИРСЬКА
|