Зеновій Красівський

Фото без описуЗеновій Красівський народився 12 листопада 1929 року в селі Витвиця, Долинського району, Івано-Франківської області. В 1948 році всю його родину було вивезено в Казахстан, однак, Зеновію вдалось втекти. До першого арешту 1949 року перебував у нелегальному становищі в Карпатах (був важко поранений). Засуджений ОСО НКВС до 5 років ув’язнення та довічного заслання. Відбував покарання у Архангельській області, на лісоповалі. 1953 року був звільнений та відправлений до Караганди (там де перебувала його родина). Працював шахтарем. У 1957 був важко травмований та визнаний інвалідом ІІ-ї групи.

1959 року був вдруге заарештований за «розпалювання націоналістичних настроїв серед українців», але й тут Красівському вдалось втекти.

У кінці серпня 1963 учитель історії Д.Квецько та історик Б.Равнюк запропонували Красівському взяти участь у створенні нелегальної організації  Український Національний Фронт(УНФ).

У березні 1967 були заарештовані керівні члени УНФ, серед них — 24 березня 1967 і сам Красівський. Розслідування вели Івано-Франківське та Львівське управління КДБ. Завдяки конспіративній організованості УНФ, усіх львів’ян, які твердо дотримувалися того, що ніякої організації не було, судили поодинці, а самого Красівського, як засновника УНФ приєднали до групової справи.

Зеновія Красівського засудили до 12 років позбавлення волі (5 років тюрми, 7 років таборів суворого режиму) і 5 років заслання.

Відбуваючи покарання у Владимирській тюрмі (1968-1971), Красівський написав збірку віршів «Невольницькi плачi», вперше опубліковану в Лондоні в 1984, і поему «Трiумф сатани».

У 1972 у Владимирі фабрикується нова справа за ст. 70 ч. 2 КК РРФСР («антирадянська агітація і пропаганда»). За вироком суду Зеновія Михайловича спрямовують до психіатричної лікарні в Смоленськ, а потім — до Львова і в Бережани Тернопільської обл., де перебував до липня 1978.

У жовтні 1979 Зеновій Красівський став членом Української Гельсінкської групи (УГГ).

12 березня 1980 Зеновія Михайловича знову заарештували і він був відправлений «досиджувати» термін покарання за вироком 1968 — 8 місяців і 7 днів таборів та 5 років заслання. Покарання відбував у колонії суворого режиму ВС-389/36 у селі Кучино, Чусовського р-ну, Пермської області. У листопаді 1980 етапований на заслання в селищі Луговой Тюменської області.

Усього письменник провів у неволі 21 рік.

1985 Красівський повертається в Україну, а 1987 стає секретарем Української Гельсінкської Спілки.

У квітні 1990 Зеновій Красівський виступає ініціатором створення політичного об’єднання «Державна Самостійність України» (ДСУ), яке спирається на ідеологію націоналізму «з-під стягу Степана Бандери».

Він — засновник політичного журналу «Українські проблеми», який видавався в Стрию Львівської області.
Помер відомий письменник та політичний діяч 20 вересня 1991 в Моршині Дрогобицького р-ну Львівської області.

Рішенням сесії Моршинської міської ради №530 від 26 квітня 2012 року, присвоєно звання “Почесний громадянин м. Моршина” (посмертно).

8 листопада 2020 року у місті Моршині встановлено та відкрито пам’ятник.

Про Зеновія Красівського у ВікіпедіїФото без опису

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь