Міста-побратими
Обрати сторінку

Про патронат над дитиною. Допоможи дитині зростати в родині.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини. Таким чином, дитина потрапляє не до інтернатного закладу, а в родину, де її легше реабілітувати. Поки дитина виховується в нормальних умовах, соціальні працівники працюють з її рідною сім’єю, спільно шукають можливі шляхи виходу з проблемної ситуації, після подолання якої дитина повертається у родину.
В Україні соціальну послугу з патронату над дітьми активно впроваджують з 2016 року. Однак, особливої актуальності нова форма тимчасового сімейного виховання дитини набуває сьогодні в умовах пандемії, коли дитина знову стає однією з найбільш уражених верств населення.
Механізм запровадження патронату над дитиною та порядок організації діяльності сім’ї патронатного вихователя визначає Постанова Кабінету Міністрів України №148 від 16.03.2017 «Деякі питання здійснення патронату над дитиною».
Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має позитивний досвід виховання дітей, відповідні житлові умови для догляду, виховання та соціальної реабілітації дитини в своєму помешканні. Обов’язковою умовою є наявність у патронатного вихователя добровільного помічника з числа членів сім’ї.
Фінансування послуг патронату складається з оплати праці патронатного вихователя (п’яти прожиткових мінімумів для працездатної особи) та соціальних виплат на влаштованих під патронат дітей. Також у разі коли в сім’ї патронатного вихователя перебуває одночасно двоє і більше дітей, малюк віком до 1 року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина, розмір грошового забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину, але сумарно не більш як на 50%. Також роботодавець (орган опіки та піклування) сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування патронатного вихователя.
Обов’язкова умова: один з патронатних батьків має бути безробітним, бо основним місцем роботи стає опіка над дитиною, відповідно йому чи їй нараховуватиметься страховий стаж.
Також патронатний вихователь не може поєднувати догляд за дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.
Дізнатися більше про умови та можливості оформлення патронату над дітьми можна на сайті Міністерства соціальної політики України www.msp.gov.ua/content/patronat-nad-ditinoyu, а також звернувшись до служби у справах дітей УСГП Моршинської міської ради/ м.Моршин,  вул. Івана Франка, 15, тел. (03260)6-09-62.

Патронат – це соціальна послуга, яка підтримує дитину та її сім’ю!

Історія Олесі – це історія, яка розпочинається похмуро та болісно, але її завершення залежить від нас з вами. Коли Олесі було 8 років її батько загинув, а мати залишилася сама із трьома дітьми. Наймолодша дівчинка постійно хворіла, тому мама не могла залишати її саму вдома – довелося покинути роботу. Коли Олесі було 10 її мама почала зловживати алкоголем, бо не могла справитися із ситуацією самостійно. Тому на дівчинку та її сестер чекало життя в притулку, роз’єднання сім’ї, бо всі діти різного віку, потім довгий шлях через інтернати і нарешті повноліття та абсолютна самотність. Бо ця дитина не готова до дорослого життя. Що з мамою?! – Невідомо.
Та історія Олесі завершилася не так. Бо в їхній громаді була патронатна сім’я, яка взяла Олесю та її сестричок на тимчасове виховання та реабілітацію. Тоді як соціальні служби працювали з мамою: допомогли позбутися залежності та знайти роботу. Впродовж трьох місяців мама постійно телефонувала дівчаткам, цікавилася здоров’ям наймолодшої та змінювала ситуацію. Місцевий фахівець соціальної сфери знайшов громадську організацію, яка збирала кошти для того, аби мама пройшла реабілітацію, а також, щоб відновити помешкання сім’ї.
Олесі було 12, коли вона повернулася додому. До мами. Таких історій безліч, та чи всі вони добре завершуються?!Послуга патронату для дитини – це можливість підтримати сім’ю та громаду.
На Львівщині триває всеукраїнська інформаційна кампанія із підтримки розвитку послуги патронату, яка стартувала на початку жовтня. Цю осінь присвятили патронату неспроста, адже в час пандемії та соціальних змін, розвиток соціальних послуг як ніколи на часі.
Найперше нагадаємо, що патронат – це послуга, яку отримує дитина та її сім’я, які потрапили у складні життєві обставини. Це тимчасове влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя для реабілітації та догляду, поки з її батьками працюють соціальні служби. Маємо розуміти, що патронат – це не форма сімейного виховання, так як його мета – повернення дитини в сім’ю, або пошук іншої сім’ї для неї, у випадку, якщо повернення не можливе. Також патронат – це офіційне працевлаштування для вихователів та можливість знайти своє покликання. Держава надає можливість кандидатам в патронатні вихователі пройти необхідне навчання, гарантує заробітну плату й кошти на утримання дитини. І, що найголовніше, патронат – це про команду роботу в інтересах дитини, до якої долучені фахівці, які підтримують дитину та працюють з її сім’єю, патронатні вихователі, батьки дитини, аби кожна дитина зберігала своє право на виховання в сім’ї. Про роботу спеціалістів, виклики та переваги послуги патронату і, звичайно, як стати патронатним вихователем – ми розповімо просто зараз. Для нас важливо аби ви знали, як можна допомогти тим, хто поруч!