Міста-побратими
Обрати сторінку

Мирослав Мелень (1929-2016)

Мирослав Олексійович Мелень – громадський політичний діяч, письменник, музикант, учасник Норильського повстання, член Українського Національного Фронту, член Юнацтва ОУН.

Мирослав Мелень народився 13.06.1929 в с. Фалиш Стрийського р-ну Львівської області.

В час німецької окупації (1943 р.) вступив до Юнацтва Організації Українських Націоналістів. Розповсюджував антибільшовицьку літературу, розклеював листівки, доставляв підпіллю зброю. Був заарештований під час облави 23.09.1947 в с. Братківці та засуджений на 25 р. ув’язнення, довічне заслання та 5 р. поразки в правах. Ув’язнення відбував в ГОРЛагу № 4 в Норильську. Приймав активну участь в Норильському повстанні1953 р.

В 1956 р. Мирослав, як заарештований неповнолітнім і що не мав складу злочину, звільнений і реабілітований.

Навчався на дириґентському відділі Дрогобицького музичного училища (1956–59), паралельно 1957–61 рр. заочно закінчив філологічний факультет Львівського університету. Працював учителем, дириґентом, художнім керівником санаторію № 1 у м. Моршин, редактором проґрами на Львівському телебаченні.

В 1956 р. одружився зі студенткою Дрогобицького педінституту Євгенією Михайлівною Юрович. Знайомиться з Зіновієм Красівським, з якими стали шваграми.

В 1963 році разом з Зіновієм Красівським познайомилися з Дмитром Квецком та долучились до організації  Українського Національного Фронту (УНФ).

В 1967 році за участь в УНФ засуджений до 6 р. ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 р. заслання. Покарання відбував у Мордовії, в 11-му таборі. Звільнений 23.09.1973 р.

Після звільнення з таборів працював кочегаром.

З 1989 року М. активно включився в роботу Товариства української мови. З його ініціативи в Моршині встановлено перший в Україні пам’ятник у формі тризуба на могилі замордованих НКВД в’язнів. Організовував Свято Героїв на Зелені свята 1989 р., з синьо-жовтими і червоно-чорними прапорами. Разом зі студентським братством «Спадщина» організував перший мітинг на горі Маківка в першу неділю серпня 1990 року. Організував у Стрию демонтаж пам’ятників Леніну, Примакову, Зої Космодем’янській, комсомолу, пам’ятник Леніну в Моршині.

В 1990–94 рр. М. був депутатом Львівської обласної ради. Ще до проголошення незалежності М. був активним учасником НРУ, працював у редакції газети «Будівник комунізму». Збори НРУ Стрийського р-ну перейменували її на «Гомін волі» і обрали М. її редактором. Газета зіграла видатну роль у справі національного відродження краю.

В 1999 році вийшла книжка віршів та статей Мирослава Меленя «Нерозстріляна пісня». Підготував книжку спогадів у художній формі. Упорядкував свій архів, написав детальний автобіографічний нарис.

Помер Мирослав Мелень 09.08.2016 р.Похований у м. Моршині.