Міста-побратими
Обрати сторінку

Про умови перетину кордону особами із інвалідністю.

У зв’язку із введенням воєнного стану в Україні внесено зміни у ряд нормативно-правових документів. Нововедення, затверджені низкою постанов Кабінету міністрів України,  стосуються і правил перетину державного кордону громадянами України . Сьогодні ми дізнаємося, яким чином може здійснюватися перетин державного кордону особами із інвалідністю. З цього питання спілкуємося із директором Стрийського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин.

Пані Маріє, скажіть будь ласка, за наявності яких документів мають право перетинати кордон України особи із інвалідністю?
На даний час у зв’язку із введенням на території України воєнного стану  особи з  інвалідністю  мають  право  перетинати державний кордон  за   наявності одного з таких документів, які підтверджують інвалідність:

–  довідки  до   акта   огляду медико-соціальною  експертною  комісією;

– посвідчення, яке підтверджує  відповідний   статус;

– пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує  призначення  соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам  з  інвалідністю  з  дитинства  та  дітям  з  інвалідністю”, «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають
права  на  пенсію,  та  особам з інвалідністю”. Важливо, що у такому посвідченні повинна бути  зазначена група та причина інвалідності;

-довідки для отримання пільг  особами  з  інвалідністю,  які  не мають права на пенсію чи соціальну допомогу. Зазначу, що вона повинна бути видана за відповідною формою, яка затверджена Мінсоцполітики.

У супроводі яких осіб може здійснювати перетин кордону особа із інвалідністю І чи ІІ групи?

Така особа з інвалідністю І чи ІІ групи може здійснювати перетин державного кордону у супроводі: одного або обох   батьків,   на   утриманні   яких вона перебуває,  дружини  /чоловіка,  повнолітніх  сина/  доньки, їх дружини/  чоловіка. Важливо, що при цьому необхідно надати документи, які підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.

У супроводі яких осіб може здійснювати перетин кордону особа із інвалідністю, яка  потребує  постійного  догляду?

Особа  з  інвалідністю  I  чи II групи або інша особа, котра потребує  постійного  догляду, може перетинати кордон  у супроводі особи, яка здійснює за нею постійний  догляд. Разом з  тим, визначено документи, які необхідно пред’явити на кордоні: посвідчення,  довідку  про  отримання  компенсації (допомоги чи  надбавки)  на  догляд,  а  у  разі  супроводу  особи з інвалідністю  I   чи   II   групи,  ще й додатково  документ,  що підтверджує її інвалідність.

Хто може супроводжувати при перетині кордону недієздатну особу?

Особа  з  інвалідністю, яка визнана  судом  недієздатною, може перетинати кордон у супроводі свого опікуна. Тоді необхідно разом із документами, які посвідчують недієздатність особи, надати рішення  про  призначення опікуна. А якщо опікуна такій особі ще не призначено, тоді вона може перетнути кордон у супроводі одного із повнолітніх членів сім’ї. У такому випадку, крім документа, який засвідчує недієздатність особи, слід надати ще й документ, який підтверджує родинні зв’язки.

Хто може супроводжувати дитину із інвалідністю при перетині кордону?

Дитина із інвалідністю може перетинати кордон у супроводі таких осіб:

– матері  та / або батька;

– опікуна, піклувальника;

– з  одним або обома прийомними батьками;

– батьками-вихователями;

-бабою, дідом, повнолітнім братом,  сестрою, мачухою, вітчимом, причому, обов’язково ураховуватиметься їхня приналежність до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації.

При перетині кордону необхідно надати один із таких документів:

– посвідчення,  що   підтверджує призначення соціальної  допомоги, в якому  зазначено категорію “дитина з інвалідністю”;
-довідку про  отримання державної соціальної допомоги дітям з
інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, або  індивідуальної  програми реабілітації  дитини з  інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;

-медичний  висновок про дитину з інвалідністю до 18 років.

Якщо супровід здійснюється батьком/ матір’ю чи обома батьками дитини, тоді слід додати документи, які підтверджують їхні родинні зв’язки. А коли ж іншими особами, скажімо, опікуном, піклувальником, тоді слід надати документ про надання дитині відповідного статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, а також документ,  що  підтверджує  відповідні  повноваження особи, що супроводжує  дитину  з  інвалідністю.

Коли ж супровід дитини із інвалідністю здійснюється бабою, дідом, повнолітнім братом,  сестрою, мачухою, вітчимом тоді такі особи повинні пред’явити при перетині кордону, окрім документів, які посвідчують родинні зв’язки, ще й документи, які підтверджують те, що вони належать до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації.

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі пам’ятайте: у разі потреби звертайтеся у зручний для Вас спосіб:

* Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а.

*зателефонувавши:  067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр), на гарячу лінію 0800 21 31 03

*надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

*надіславши листа на одну з адрес електронної пошти:stryy.lviv@legalaid.lviv.ua (Стрийський місцевий центр),

*довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»

https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php