Міста-побратими
Обрати сторінку
Працівниками Державної екологічної інспекції у Львівській області спільно з представниками Моршинської міської ради проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу з жителями громади щодо запобігання спалювання сухої рослинності.
Щороку на весні починається сезон паління листя, сухої трави та інших рослинних решток. Люди, які палять суху траву, завжди переконані, що цим вони покращують врожайність. Це твердження – міф!
Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах. Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Гинуть не тільки мікроорганізми, але й знищуються гнізда птахів, різні види тварин, плазунів тощо. Крім цього, в середовище викидаються речовини, що виділяються в процесі горіння та є шкідливими (пестициди, радіонукліди, бензопірен, чадний газ), оскільки осідають у дихальних органах людини, блокуючи постачання кисню до тканин та спричинюючи онкологічні захворювання. Викиди шкідливих речовин в атмосферу у великій кількості призводять до виникнення парникового ефекту і, як наслідок, зміни клімату та глобального потепління. Водночас, сухостій можна компостувати і згодом використовувати як природне добриво для підживлення дерев та кущів. На великих ділянках рослинні залишки можна переорати.
З метою недопущення та попередження спалювання сухої рослинності або її залишків на території Львівської області Державна екологічна інспекція у Львівській області спільно із представниками Головного управління ДСНС України у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області та Управління патрульної поліції у Львівській області проводять рейдові перевірки на території області, до яких залучаються громадські інспектори з охорони довкілля.
Для найбільш дієвого контролю на території адміністративних районів до таких заходів доцільно залучати представників територіальних громад. У цьому напрямку важливою є активна участь органів місцевого самоврядування, оскільки орган місцевого самоврядування швидко може реагувати на такі випадки та має більше шансів встановити особу порушника (є можливість спіймати на місці вчинення порушення, є відомості про власника земельної ділянки, переважно порушення вчиняють місцеві мешканці).
Інспекція акцентує увагу на необхідності активного розповсюдження серед населення інформації про шкідливість спалювання сухої рослинності та про передбачену законодавством відповідальність за таке порушення, систематично публікує відповідну інформацію на сайті Інспекції та на сторінці у мережі Facebook.
Відповідальність за порушення
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу» внесено зміни до статтей 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, збільшено розміри штрафів:
від 3060 до 6120 грн для громадян та від 15300 грн до 21420 грн для посадових осіб;
за ті самі дії, вчинені в межах територій та обʼєктів природно-заповідного фонду, розмір штрафу становить від 6120 до 12240 гривень для громадян та від 21420 до 30600 грн для посадових осіб відповідно;
за порушення вимог пожежної безпеки в лісах штраф становить від 1530 до 15300 грн.
З березня 2022 року внесено зміни до Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Так, у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності. Під час воєнного стану підпали становлять додаткову небезпеку, відволікають від виконання бойових завдань рятувальників, військових та правоохоронців і знижують обороноздатність країни. Такі дії розцінюються як кримінальний злочин, який передбачає покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.
Підсумовуємо, що пожежі в екосистемах шкодять довкіллю, тваринному та рослинному світу, а дим є небезпечним для здоров’я людини! Будьте свідомими! Будьте відповідальними! Бережіть довкілля!