Журі оголосило переможця конкурсу «Символ Карпат»
22 червня журі на чолі з куратором одного з найвідоміших музеїв світу – лондонського Victoria and Albert Museum Мелісою Хамнетт (Великобританія) оголосило переможця конкурсу «Символ Карпат» всеукраїнської еко-програми «Разом за природу». Проект Петра Гронського «Відображення» обрано найкращим серед 80 претендентів. Автор отримає винагороду в 80 тисяч гривен, а скульптуру за його проектом восени встановлять у Моршинському міському парку.
До складу журі конкурсу увійшли відомі мистецтвознавці та культурні менеджери, серед яких: кураторка відділу сучасної скульптури одного з найвідоміших музеїв світу Victoria and Albert Museum Меліса Хамнетт (Великобританія), голова фонду «Мистецтво і сучасність» при Центрі сучасного мистецтва «Замок Уяздовський» Анна Раковска (Польща), мистецтвознавець і куратор проектів «Мистецького Арсеналу» Олександр Соловйов (Україна), мистецтвознавець і співвласник аукціонного дому «Золотий перетин» Олексій Василенко (Україна), представник «Моршинської» Марко Ткачук, а також міський голова Моршина Руслан Ільницький. Протягом трьох місяців журі розглядало заявки конкурсантів і відбирало кращі роботи.
«Відображення» — сучасна робота у формі голови рисі з полімеру, скловолокна, полімерної фарби та нержавіючої сталі висотою близько 4 метрів. Вона має бути встановлена у фонтані або штучному озері, завдяки чому виникає враження,ніби рись дивиться на своє відображення у воді. Робота Петра Гронського зрозумілою для всіх мовою мистецтва нагадує про екологічні проблеми Карпат, адже рисей, які живуть у карпатських лісах, залишилося усього 350, і з кожним роком ця цифра зменшується.
«Як довго без захисту людини рись буде бачити своє відображення у воді карпатського струмка? Саме до такого питання має привести глядачів мій проект. Я прагнув створити не фотографічний, а узагальнений образ рисі, який має гармонійно вписатися в ландшафт старого парку та привабити туристів до Моршина. Відомі приклади, коли поява навіть однієї сучасної скульптури змінювала життя маленьких містечок. Наприклад, у німецькому Мюнстері в 1975 році встановили скульптуру Джорджа Рікі. Це стало початком всесвітньовідомого фестивалю cкульптур, який відтоді проходить там регулярно», — пояснює свій задум Петро Гронський.
«Ми отримали чимало вражаючих проектів. Робота переможця мала гармонійно вписуватися в громадський простір, взаємодіяти з глядачем, доносити важливість захисту цих прекрасних тварин, врешті-решт стати символом Моршина. Скульптура «Відображення» найбільше відповідає цим критеріям, і я відзначила її під час голосування», — говорить Меліса Хамнетт.
Користувачі Instagram також обирали переможця конкурсу у номінації «Приз глядацьких симпатій». Найбільше лайків на сторінці «Разом за природу» зібрав проект Марії Маркович «На межі», за який авторка отримає приз 10 тисяч гривень.