Міста-побратими
Обрати сторінку
Курорт Моршин

Курорт Моршин – Галицький Карлсбад та українські Карлові Вари

Моршин – невеличке мальовниче містечко на Прикарпатті, яке давно здобуло собі славу одного з найкращих гастроентерологічних курортів України. Розташоване серед тисяч квадратних кілометрів екологічно чистих лісів на висоті  340 м над рівнем моря і оточене лісопарковою зоною. Клімат Моршина помірно континентальний, вологий, м’який. Літо тут гаряче, вологе, а осінь довга, суха і тепла. Середньорічна температура (+16 С) така ж, як на курортах Кавказьких мінеральних вод. Найбільше опадів в кінці весни і літом. Помітно висока вологість відзначається зранку та ввечері, в день наближається до оптимальної, тому нерідко, не дивлячись на високу температуру, повітря зранку та ввечері здається прохолодним. Найбільш жаркі місяці – липень і серпень (+22 – +24 С), весняні місяці порівняно теплі, осінь не холодна. Таким чином, кліматичні умови курорту дозволяють впродовж року використовувати природні чинники, що доповнюють загальний лікувальний комплекс.

Перший лікувальний сезон в Моршині розпочався в  1878 році. Спочатку, зважаючи на кришталево чисте повітря, він був курортом, на якому лікували органи дихання і функціонував виключно як кліматичний. Згодом помітили, що ще кращі результати можна отримати, застосовуючи мінеральні води при захворюваннях шлунку, печінки, кишечнику та підшлункової залози. І увагу вчених-медиків все більше привертають лікувальні властивості мінеральних джерел Моршина. Вже за два роки курорт здобуває славу як бальнеологічний, де лікують мінеральною водою та грязями.  

З початку ХХ століття м.Моршин величають Галицьким Карлсбадом та українськими Карловими Варами, на відпочинок сюди приїжджають заможні люди з сусідніх Польщі та Австро-Угорщини. З кожним роком курорт стає все популярнішим у Європі. За радянських часів відпочивати та лікуватися до Моршина приїжджали люди з усього Радянського Союзу. Після його розпаду основну частину відпочивальників становлять українці. Проте щороку збільшується і кількість іноземців, для яких м.Моршин за останні роки став улюбленим курортом. І це не дивно, адже кваліфікований медичний персонал та лікувальна база Моршина нічим не поступаються таким відомим європейським курортам, як Карлові Вари, Вісбаден, Баден-Баден. А головне – сповідування унікальної філософії лікування, суть якої – якісний лікувальний процес, в центрі якого є сам пацієнт.

Сьогодні м. Моршин є одним із найвідоміших курортів України. Популяності курорт Моршин набув завдяки тисячам людей, які щороку тут лікуються і оздоровлюються з приводу захворювань травної системи. Такий лікувальний ефект забезпечують мінеральні води джерел №6, №1 і №4. Завдяки іонному складу мінеральні води Моршинського родовища надзвичайно ефективні при дуже поширених серед населення захворюваннях, зокрема печінки, жовчних шляхів, кишківника, шлунку, цукрового діабету, алергічних захворювань. Мінеральні води нормалізують обмін речовин, зменшують рівень цукру в крові та підвищують толерантність до глюкози у хворих на цукровий діабет, підвищують окисні процеси, сприяють втраті ваги у людей з ожирінням. Завдяки жовчогінній та сечогінній дії мінеральної води відбувається очищення організму, підвищується імунітет. Моршинські мінеральні води ефективні як для зовнішнього, так і внутрішнього застосування, для різних промивань та зрошень. В бальнеотерапії моршинські води дуже ефективні у вигляді ванн.

Не менш ефективні і успішно застосовуються торф’яна грязь та озокерит при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки (поза стадією загострення), хронічних гастритах, захворюваннях печінки, жовчних шляхів і кишківника, деяких захворюваннях нирок і жовчовивідних шляхів, запальних гінекологічних хворобах, захворюваннях периферичної нервової системи та органів опори та руху.

Завдяки ефективному лікуванню популярність м.Моршина як курорту зберігається уже понад 100 років. За цей час його відвідали сотні тисяч відпочивальників щоб набратися здоров’я та наснаги. В літній період маленьке містечко перетворюється на своєрідну Мекку, до якої щорічно приїжджають бажаючі оздоровитися з багатьох куточків нашої держави та країн близького зарубіжжя.

Діагностику та лікування захворювань в Моршині здійснюють такі санаторно-курортні заклади: ДП Санаторій “МоршинкурортЗАТ «Укрпрофоздоровниця», до складу якого входять відділення «Дністер», «Лаванда», «Перлина Прикарпаття», «Світанок», «Черемош», Бальнеологічна лікарня та сучасний діагностичний центр на базі санаторію «Дністер»; санаторії «Моршинський», «Мармуровий Палац», «Аркадія», «Арніка»; лікарня відновного лікування №2 «Центр реабілітації воїнів ОУН-УПА «Говерла» та Моршинська міська лікарня, є соляна печера. Послуги проживання надають пансіонати «Моршин», «Зорецвіт», «Одеса»; готелі «Дюк», «Віват», «Оберіг», «Оріон», «Максим», «Парк», «Богдан», «Боніфацій», «Перлина»; туристична агенція «Мінерали Карпат С»; відпочинково-оздоровчий комплекс «Моршинська вежа»; готельно-оздоровчий комплекс “Святий Шарбель”; відпочинковий комплекс «Нік»; спортивно-оздоровча база «Динамо»; гостинний двір «Віта люкс»; приватна садиба «Ностальгія».

Як доїхати?

Моршин знаходиться у Львівській області. Відстань до Львова – 82 км, до Івано-Франківська — 100 км, до Дрогобича — 45 км, до Стрия — 14 км. Найзручніше буде доїхати залізницею до станції Стрий або Львів. Якщо ви прибули до станції Стрий, то звідси, від залізничного вокзалу, до Моршина можна дістатись електричкою, або скористатись маршрутним таксі Стрий-Моршин, яке довезе вас до місця призначення приблизно за півгодини, або на таксі. Із центрального Львівського вокзалу також прямує маршрутне таксі Львів-Моршин. Їхати до Моршина зі Львова довше – приблизно півтори години.

Моршин сьогодні

Населення міста складає 6 тисяч осіб. Органом місцевого самоврядування є Моршинська міська рада та її виконавчий комітет. Містами-побратимами Моршина є польські міста Лєско (Lesko), Горинєц (Horyniec-Zdroj) Підкарпатського воєводства та Добегнєв (Dobiegniew) Любуського воєводства.

Найбільшим оздоровчим закладом курорту є ДПСанаторій “Моршинкурорт» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», до складу якого входять відділення «Дністер», «Лаванда», «Перлина Прикарпаття», «Світанок», «Черемош», Бальнеологічна лікарня, сучасний діагностичний центр на базі санаторію «Дністер», а також допоміжні установи – Палац культури (з танцювальним залом бібліотекою та конференцзалом), підприємство МТЗ. Крім того, на території міста діють: санаторії «Моршинський», «Мармуровий Палац», «Аркадія», «Арніка»; є соляна печера; пансіонати «Моршин», «Зорецвіт», «Троянда», «Одеса»; готелі «Дюк», «Віват», «Оберіг», «Оріон», «Максим», «Парк», «Богдан», «Боніфацій», «Перлина»; лікарня відновного лікування №2 «Центр реабілітації воїнів ОУН-УПА «Говерла»; Моршинська міська лікарня, туристична агенція «Мінерали Карпат С»; відпочинково-оздоровчий комплекс «Моршинська вежа», готельно-оздоровчий комплекс “Святий Шарбель”; відпочинковий комплекс «Нік»; спортивно-оздоровча база «Динамо»; вілла «Анна»; гостинний двір «Віта люкс»; приватна садиба «Ностальгія».

Промисловість міста в основному представляють ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», ПрАТ «IDS Aqua Service», ТзОВ “УкрГеоДор”, ТзОВ “Мінзавод”, ДП “Прикарпатське БМУ” ЗАТ “Карпаткурортбуд”. В місті функціонує Підприємство житлово-комунального господарства Моршинської міської ради, КП „Моршинтеплоенерго”, КП “Зелене місто”.

На території курорту є Автомобільний та Залізничний вокзали; функціонують наступні установи та організації: НВК «Середня загальноосвітня школа-ліцей» м.Моршина; Моршинська школа мистецтв; Дошкільні навчальні заклади «Сонечко» та «Веселка»; Моршинський міський відділ МНС України у Львівській області; Моршинське відділення Стрийського РВ УМВС України у Львівській області; мережа аптек, відділення Укртелекому, в якому надаються всі послуги з комунікації, відділення та банкомати різних банківських установ, Інтернет-кафе,  автомийка, літні кафе, бари, ярмарок-вернісаж, тенісний корт, великий і малий стадіони, тренажерний зал, дитячі майданчики, сауна з міні-басейном, більярд,  косметичні кабінети, екскурсійні бюро та туристичні агентства, що пропонують екскурсії різної тематики (поїздки на гірськолижні курорти Славське та Буковель, паломницькі екскурсії до святих місць (Гошів, Манявський скит, Почаївська Лавра), в Гуцульську Швейцарію (Яремча, Ворохта), до географічного центру Європи, Мукачево, Берегово, тощо.

Культурно-мистецьку славу Моршину приносять народний ансамбль пісні і танцю «Смерічка» Палацу культури та Зразковий театр української пісні «Джерельце» Моршинської школи мистецтв. Щороку в місті проходять музичний фестиваль аматорського мистецтва «Джерела Моршина».

З метою оргінізації якісного дозвілля мешканців, гостей та відпочивальників у м.Моршині в рамках проекту транскордонного співробітництва Програми «Польща-Білорусь-Україна 2007-2013» «Розвиток курортів Горинець-Здруй та Моршин — шанс на активізацію польсько-українського прикордоння» був реалізований проект «Реконструкція парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк курорту» м.Моршин Львівської області».

В Моршині розташовані дві пам’ятки архітектури місцевого значення: дерев’яна церква Покрови Божої Матері (XIX ст.) та палац 1938 року (санаторій «Мармуровий палац»); памятник Тарасові Шевченку, памятник «Борцям за волю України», меморіал Українських Січових Стрільців.

Діють релігійні організації УГКЦ, УАПЦ, РКЦ, ЄХБ. Найбільш чисельними є релегійні громади УГКЦ та УАПЦ, які мають діючі храми. Храмове свято в Моршині припадає на Святу Покрову – 14 жовтня.

Історична довідка про Моршин

    Невеличке курортне містечко на Прикарпатті під цікавою назвою Моршин відоме, мабуть, мільйонам людей. Цілющі мінеральні джерела протягом століть перетворили його на справжню карпатську перлину. Історики до сих пір сперечаються щодо походження самої назви цього курортного містечка. Одні вважають, що назва «Моршин» походить від Петра Морштина – ймовірного засновника даного поселення, ім’я якого зустрічається в історичних джерелах. Історик Василь Лаба у своїй книзі «Історія Моршина від найдавніших часів до 1939 року», виданої у Львові в 2006 році припускає походження назви від румунського слова «мурса», що означає «вода з медом». Та серед самих моршинців найпопулярнішою версією є походження назви від словосполучення двох німецьких слів «moor» і «schönes», що в перекладі означають «красиве болото».

    Археологічні відкриття, зроблені під час археологічних розвідок Інституту суспільних наук в 1975 році під керівництвом Л.Т.Мацкевого свідчать про наявність поселення доби мезоліту на лівому березі річки Бережниця в 2,5 км на північний схід від вокзалу в урочищі Писок. На рівні 5-7 м над рівнем березневого урізу води було знайдено вироби з кременю, уламки пластинок,знарядь та відщепи. Це свідчить про те, що територія Моршина була заселена ще в кінці кам’яного віку, тобто 6-10 тисяч років тому. Очевидно, що поселення входило до складу Київської Русі, а пізніше Галицько-Волинського князівства. Однак, перша письмова згадка про Моршин як населений пункт датована 2 січня 1482 року. В судових «актах гродських та земських» згадується, що Моршин та прилеглі села були власністю шляхтича Юхна (Юрія) Нагваздана та входили до складу Польського королівства. На той час це було невеличке село, котре налічувало 12 дворів. Проте, вже в ті часи селяни в Моршині використовували джерела ропи для виварювання солі.

    Топонімічні назви «баня», які й досі зустрічаються в назвах населених пунктів чи частини міста, свідчать про використання спеціального приміщення – «бані» або «жупи», в яких і випарювали з ропи сіль. Оскільки в часи середньовіччя сіль добували в малій кількості, то вона була доволі прибутковим товаром, то ж займатись солеварними промислами було вигідно і прибутково. Тим більш, що неподалік знаходилось місто Жидачів (Зудеч), в якому був один з найбільших в Речі Посполитій ринків солі. Саме за соляний промисел вирішили взятися тогочасні власники Моршина – шляхтичі Бранецькі, котрі отримали від королівської канцелярії дозвіл на відкриття соляних шахт. Було викопано п’ять шахтних колодязів для видобутку ропи, з якої шляхом виварювання отримувалась сіль. Однак промисел не виправдав себе – моршинська сіль була гіркою та непридатною для вживання, то ж не могла конкурувати з сіллю з інших міст. Соляні промисли,а з ними й джерела, приходять в занепад. Цікавим є те, що гіркого смаку солі додавав мірабіліт – глауберова сіль. Тільки через століття Глаубер добув мірабіліт хімічним способом, який в Моршині добували натуральним способом. Село залишалось малим та вбогим. Як свідчать хроніки, то роки були неврожайні, то татари своїми набігами руйнували все. Так восени 1621 року та влітку 1622 року татари забрали в ясир чимало моршинців. Кількість обробленої землі зменшилась наполовину.

    В ІІ половині XVII ст. Моршин залишався бідним селом, де постійно вимокала значна частина полів та луків. В 1692 році в Моршині нараховувалось 12 дворів. Поселення переходило з рук в руки і часто змінювало власників. Історик Василь Лаба у своїй книзі «Історія Моршина від найдавніших часів до 1939 року» свідчить, що в ХVII ст. власниками Моршина була родина Белзецьких, а від них село перейшло родині Лабенцьких. В 1692 році Моршин разом з селом Довге належав до маєтків старостини Кішинської (дружини Казимира Лабенського). На болехівському гостинці стояла корчма – атрибут кожного українського села. Біля неї була стайня, в якій подорожні могли на ніч залишити коней. Також в селі була гуральня для виготовлення горілки, в якій також варили і пиво. Над ставком, якого живила річка Бережниця, стояв млин з одним колесом та одним млинським каменем (Лаба В. Історія Моршина від найдавніших часів до 1939 року. -Львів, 2006. ст. 10-11).

    В 1786 році Михайло-Онуфрій Шептицький продає село новому власнику пану Степану Кунішовичу за 62000 злотих. Власником Моршина був і Францішек Смолька – голова австрійського парламенту, похований, до речі, на Личаківському цвинтарі у Львові. Саме він взяв викуп з моршинців в розмірі 12688 злотих 30 крейцарів за відміну панщини. В 1875 році з будівництвом через Моршин залізниці Стрий-Станіслав життя села значно пожвавилось, однак Ф.Смолька цим не зумів скористатись, то ж за борги змушений був продати Моршин. З появою нового власника – Боніфація Штіллера, в розвитку Моршина почалась нова епоха.

    В 1876 році Боніфацій Штіллер придбав Моршин за 39 тисяч злотих. Як пише у своїй праці про історію Моршина Василь Лаба, новий власник Моршина був сином власника пивоварні в Поморянах, де народився 14 травня 1823 року. У війську дослужився до звання фельдфебеля, потім працював поштовим кондуктором при диліжансах на лінії Львів-Броди. Влітку 1852 року одружився з львів’янкою Магдаленою Крушельницькою, українкою, донькою Павла та Пелагії. Магдалена мала схильність до торгівлі і разом з чоловіком активно торгувала спочатку галантереєю, музичними інструментами, а згодом і зброєю. Отримані прибутки вкладали у нерухомість та в банківську систему. У 1870 році Штіллер, як доволі заможний львівський купець, в спілці з іншими започаткував у Львові на вулиці Снопківській цегельню, яка ще до початку ІІ світової війни мала назву Штіллерівка. У 1879 році Б.Штіллер відпродав магазин зброї своєму помічникові Альфреду Дзіковському. То ж цілком ймовірно, що родич Альфреда, лікар Дзіковський, який гостював у Моршині і запропонував Штіллеру відкрити санаторій. Запрошені Штіллером лікарі В.Пясецький та С.Дзіковський розпочали організацію в Моршині клімато- і водолікування на кшталт західних курортів, котрі були на той час досить модними. В травні 1878 року С.Дзіковський доповідає про можливість організації курорту в Моршині на засіданні «бальнеологічної комісії» в Кракові. Лікар Лютостанський, котрий провів інспекцію Моршина, розповідає про наявність на курорті приміщення на 12 ванн, трьох житлових приміщень для приїжджих, дерев’яного водопроводу. Також він звертає увагу на три джерела з гірко-соленою водою.

    1878 рік став роком першого офіційного лікувального сезону з відкриттям «Закладу для лікування грудних захворювань». З того часу мінеральні води джерел Моршина стають предметом вивчення. Перший хімічний аналіз ропи джерела №1 опубліковано професором Львівського університету В.Радзишевським в 1881 році.  В 1879 році очищено та впорядковано два шахтні колодязі, котрі названо іменами власника курорту Штіллера та його дружини – джерела «Боніфацій» та «Магдалена» (нині джерела №1 та №2). В цьому ж році виявлено ще одне джерело, котре дає ультрапрісну воду – джерело Матері Божої, або джерело №4. Одночасно в околицях Моршина знайдена торфяна грязь – («боровина»).

    Курортний сезон 1880 року відкрився з новою назвою – «Лікування мінеральними водами та грязями». Воду мінеральних джерел починають застосовувати для ванн, а торфяну грязь – для грязевих ванн та аплікацій. Моршин стає бальнеогрязевим курортом. В 1880-1881 роках зроблені перші спроби внутрішнього вживання вод джерела «Боніфацій», які, очевидно, виявились успішними, тому що з 1883 року ця вода продається в пляшках. Моршин стає відомим, про нього знають не тільки в Австро-Угорщині, а й за її межами. В рекламних проспектах, що виходили перед І світовою війною, Моршин порівнювали з найпопулярнішими європейськими курортами, називали його «галицьким Спа» та «галицьким Карлсбадом». Про лікувальні властивості моршинської ропи в ті роки писали багато дослідників, прирівнюючи її з водами відомих тоді німецьких, угорських та чеських курортів. Моршинська ропа експортувалась в США, Англію, Італію, Румунію та інші країни. Однак 14 січня 1884 року від серцевого приступу помирає Боніфацій Штіллер. Залізницею тіло було перевезено до Львова та поховано в гробівці поруч з тілом дружини на Личаківському цвинтарі 19 січня 1884 року. Похорон був зроблений за кошти «Товариства лікарів галицьких», якому заповів курорт бездітний Б.Штіллер (хоча в деяких джерелах згадується, що іменем дочки Людмили Штіллер назвав джерело №3 з прісною водою, а іменем сина Адама – шахтний колодязь №5 ???) Саме це товариство активно розбудовувало курорт аж до початку ІІ світової війни. В цей час зростає і кількість населення Моршина: в 1884 році – 214 осіб, в 1894 – 264, в 1904 – 503 (Лаба В. Історія Моршина від найдавніших часів до 1939 року. -Львів, 2006. ст.24).

    В 1930 роках на курорті були збудовані водолікарня, грязелікарня, інгаляторій та бювет мінеральних вод – «грибок», котрий став символом міста, за проектом архітектора Францішка Коцімського (Franciszek Kocimski) – майбутнього професора факультету архітектури Вищої інженерної школи в Щеціні (Польща). В 1935 році за проектом інженера Мар’яна Никодемовича (Marian Nikodemowicz) Товариством галицьких лікарів почалось будівництво «Курортного дому» (Dom Zdrojowy), а вже 1938 року було здано в експлуатацію. На той час це був найкращий санаторій Моршина, відпочивати в якому могли собі дозволити лише заможні поляки. Сьогодні цей санаторій відомий під назвою «Мармуровий палац» і по праву залишається найкращим санаторієм курорту. В 30-х роках ХХ ст. за ініціативою інженера фірми «Сіменс» Павла Новацького (Paweł Jan Nowacki) було електрифіковано курорт.

    Внаслідок реформи в Польщі з 1 серпня 1934 року Моршин стає центром гміни Стрийського повіту Станіславського воєводства. В 1935 році розпочато будівництво кам’яної церкви українцями, які проживали в Моршині, про що писали стрийські часописи. Подальшому розвитку курорту завадила ІІ світова війна. В 1939 році в місто прийшла радянська влада. Однак, через два роки на моршинську землю ступила нога німецького окупанта. При відступі радянських військ на околиці міста, горі Святий Ян, були розстріляні місцеві жителі, про що нагадує пам’ятний знак (до речі, один з перших в Україні) жертвам НКВС. Околиці Моршина були ареною жорстоких боїв, під час яких було зруйновано електростанцію та ряд будівель, частина місцевого населення вступає до УПА. В санаторії «Курортний дім» («Мармуровий палац») гітлерівці розмістили військовий лазарет, а з приходом в 1944 році радянських військ в ньому знаходився радянський військовий госпіталь та політвідділ 18 Армії, яким в той час керував Леонід Брєжнєв. З листопада 1943 року по 24 січня 1944 року в Моршині перебувала Головна робоча група України – стуктура Оперативного штабу рейхсляйтера Альфреда Розенберга для окупованих областей (Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg für die besetzten Gebiete), яка займалась масовим вивозом культурних цiнностей з окупованих територій, в тому числі, з України. Відступаючи під натиском радянських військ гітлерівці пограбували цінне медичне обладнання, підірвали водогрязелікарню, знищили більше половини санаторіїв та житлових приміщень, розстріляли близько 70 мирних жителів.

    4 серпня 1944 року Моршин було звільнено від німецько-фашистських загарбників. В післявоєнний період приватні пансіонати Моршина були об’єднані в санаторії, котрих на початок 50-х років було дев’ять. В 1948 році Моршин стає селищем міського типу. В 1957 році почала функціонувати моршинська курортна поліклініка. В 1960 році курорт був переданий в управління профспілкам. В Моршині знаходилась Прикарпатська територіальна рада по управлінню курортами профспілок. Для інтенсивного розвитку курорту виникла потреба в проведені ґрунтовного дослідження запасів мінеральних вод та лікувальних грязей, а також пошук нових родовищ. Великий внесок у вивчення гідромінеральної бази курорту у 50-х роках зробили співробітники спеціально створеної лабораторії, якою керував доктор хімічних наук Ф.П.Горбенко. Був встановлений гідрохімічний режим джерел, визначені умови експлуатації, а також розроблені нові науково обґрунтовані рекомендації по виготовленню різних розведень лікувальних вод з ропи джерела № 1, які й досі не втратили своєї актуальності. Клінічне відділення та лікарі-практики курорту С.Ю.Пилькевич, Л.Н.Лесик, Я.Г.Гладштейн, Г.К.Бутвін, С.Ф.Кубишин, Л.А.Пиріг, П.Й.Величковський під керівництвом Одеського НДІ курортології та вчених Івано-Франківського та Львівського медичних інститутів займалося вивченням впливу на організм людини моршинських мінеральних вод та лікувальних грязей. У клінічне обгрунтування застосування мінеральної води свердловини № 6 особливий внесок зробили к.м.н., доцент Варивода О.І., к.м.н., заслужений лікар України Стороженко М.О. та професор Середюк Н.М. Вони довели високу терапевтичну ефективність застосування цієї води при хронічних захворюваннях жовчних шляхів та печінки. В 1965-1975 роках на курорті було збудовано їдальню на 800 місць, відділення зв’язку, кінотеатр та Будинок культури. Побудовано сучасний бювет мінеральних вод, розрахований на 6000 осіб одночасного відвідування.

    В 1979 році на курорті збудовано новий санаторний комплекс «Пролісок» для батьків з дітьми, який був збудований на кошти всесоюзного суботника. Останній великий санаторій «Лаванда» було збудовано в 80-х роках. В цей час зростає популярність курорту . В 1964 році курорт відвідало 42221 особи, в 1973 – 59288, в 1977 – 67137. Моршин стає курортом всесоюзного значення.
В часи незалежної України, в результаті економічних, соціальних та інших проблем в країні значно зменшилась поступлення хворих в санаторії всеукраїнської оздоровниці. Якщо в 1995 році на курорті лікувалось 45 тис. осіб, то в 1998 – лише 25 тисяч.

    Через місто проходять залізничні лінії Стрий – Івано-Франківськ, Моршин-Львів та інші. В Моршині знаходиться вокзал третього класу.

    З 1996 року селище міського типу Моршин стало містом районного значення, а 22 листопада 2002 року згідно постанови Верховної Ради України місто Моршин віднесено до категорій міст обласного значення.

    На території м.Моршина в 2010 році було відкрито відновлений стадіон «Медик», який реконструйований згідно стандартів УЄФА в рамках підготовки до проведення «Євро-2012». А футбольний клуб «Скала» став ще однією спортивною візиткою міста. Чимало жителів Моршина увійшли в історію національно-визвольних змагань українського народу ХХ століття. Найбільш відомою постаттю серед них є багаторічний в’язень, дисидент, поет Зіновій Красівський. Історія Моршина пов’язана з іменами Івана Франка, о.Богдара Кирчіва, композитора (автора відомої пісні «Гуцулка Ксеня”) Романа Савицького, Степана Бандери, митрополита Андрея Шептицького, Івана Багряного, Василя Стуса, польського історика Романа Афтаназі (Roman Aftanazy).

    Опис Герба міста Моршин: на зеленому полотні зображено старий бювет мінеральних вод, як символ курортного міста. На синьому тлі зображено дві соляні топки, які символізують два джерела мінеральної води – «Боніфацій» та «Магдаліна», які дали поштовх розвитку курорту в Моршині.

День міста відзначають в Моршині в третю неділю червня разом з Днем медичного працівника.

Заклади харчування / Eating Establishments

Заклади проживання / Housing Establishments

з/п

Назва закладу

The name of the establishment

Адреса розташування

Location

Телефон

Telefon

1

Санаторій Моршинський

Sanatorium “Morshynskiy”

вул.Джерельна,5, м.Моршин

5 Dzherelna str., Morshyn

e-mail: dpsm@ukr.net; www.morshinskyi.com.ua

(03260) 60701,

60702

2

Санаторій “Мармуровий палац”

Sanatorium “Marble Paiace

вул.Паркова Площа, 2, м.Моршин

2 Parkova Ploshcha str., Morshyn

www.mpalace.com.ua

(03260) 61640,

61635

3

Санаторій Дністер

Sanatorium “Dnister

вул.С.Бандери, 6б, м.Моршин

6b Bandera str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60539,

60500

4

Санаторій Лаванда

Sanatorium “Lavanda

вул.І.Франка, 33а, м.Моршин

33a Franko str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60459,

60500

5

Санаторій “Перлина Прикарпаття”

Sanatorium “Perlyna Prycarpattia

вул.С.Бандери, 5, м.Моршин

5 Bandera str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60419,

60500

6

Санаторій Світанок

Sanatorium “Svitanok

вул.Джерельна, 2, м.Моршин

2 Dzherelna str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60744,

60500

7

Санаторій Черемош

Sanatorium “Cheremosh

вул.С.Бандери, 8, м.Моршин

8 Bandera str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60497,

60500

8

Санаторій Аркадія

Sanatorium “Arkadia

вул.Джерельна, 3, м.Моршин

3 Dzherelna str., Morshyn

e-mail: arkadya-hotel@mail.ru; www.arkadya.com.ua

(03260) 60417

9

Санаторій Арніка

Sanatorium “Arnika

вул.Привокзальна, 55, м.Моршин

55 Pryvokzalna str., Morshyn

(03260) 61377

10

Готель “Богдан”

Hotel “Bohdan”

вул.Вокзальна, 2а, м.Моршин

2a Vokzalna str., Morshyn

e-mail: morshynhotel@gmail.com; www.bogdanhotel.com

(03260) 61310

11

Готель “Боніфацій”

Hotel “Bonifatsiy”

вул.Северина Яминського, 8,

8 Severyn Yamynskyi str., Morshyn

e-mail: info@bonifacy-hotel.com

(03260) 60888

12

Готель “Віват”

Hotel “Vivat”

вул.С.Бандери, 6б, м.Моршин

6b Bandera str., Morshyn

e-mail: morshyn-vivat@yandex.ru; www.vtruskavec.com

(03260) 60911,

61696

13

Готель Дюк

Hotel “Dyuk”

вул.Джерельна, 3а, м.Моршин

3a Dzherelna str., Morshyn

e-mail: dukgotel@mail.ru

(03260) 61429

14

Готель Максим

Hotel “Maksym”

вул.І.Франка, 45, м.Моршин

45 Franko str., Morshyn

03260) 60752

15

Готель Оберіг

Hotel “Oberih”

вул.І.Франка, 54а, м.Моршин

54a Franko str., Morshyn

e-mail: info@oberig-hotel.com; www.oberig-hоtel.com

(03260) 60401

16

Готель Оріон

Hotel “Orion”

вул.Джерельна, 1, м.Моршин

1 Dzherelna str., Morshyn

e-mail: kapalet@ukr.net; www.orionhotel.com.ua

(03260) 61030

17

Готель “Парк”

Hotel “Park”

вул.І.Франка, 43, м.Моршин

43 Franko str., Morshyn

e-mail: parkplus@list.ru

(03260) 60551

18

Готель “Перлина”

Hotel “Pearl”

вул.50-річчя УПА, 20а, м.Моршин

20а 50 –richia UPA str., Morshyn

е-mail: perlyna@ridne.net

(050)3708252

(067)6737009

19

Пансіонат Зорецвіт

Holiday Hotel Zoretsvit

вул.Проліскова, 8в, м.Моршин

8b Proliskova str., Morshyn

е-mail: zorecvit-morchin@ukr.net

(03260) 60388

20

Пансіонат Моршин

Holiday Hotel “Morshyn”

вул.І.Франка, 48, м.Моршин

48 Franro str., Morshyn

(03260) 60654

21

Пансіонат “Одеса”

Holiday Hotel “Odesa”

вул.50-річчя УПА, 7, м.Моршин

750 –richia UPA str., Morshyn

e-mail:info@odesahotel.com

(03260) 60808,

22

ЛВЛ №2 “Центр реабілітації воїнів ОУН-УПА “Говерла”

“Hoverla” veterans’rest house

вул.І.Франка, 76, м.Моршин

76 Franko str., Morshyn

(03260) 60711,

60695

23

Туристична агенція

Мінерали карпат С

Tourist Adency “Mineraly Karpat S”

вул.Проліскова, 16, м.Моршин

16 Proliskova str., Morshyn

(067)7682120

24

Відпочинково-оздоровчий комплекс Моршинська вежа

Holiday Hotel “Morshynska Vezha”

вул.50-річчя УПА, 1а, м.Моршин

1a 50 –richia UPA str., Morshyn

e-mail: morshin_vezha@ukr.net

(03260) 61193,

61194

25

Відпочинковий комплекс “Нік”

Holiday Hotel “Nick”

вул.Озерна, 4, м.Моршин

4 Ozerna str., Morshyn

(03260) 61711,

(067)7285645

26

Спортивно-оздоровча база “Динамо”

Sports-Sanitabed Camp “Dynamo”

вул.Привокзальна, 43, м.Моршин

43 Pryvokzalna str., Morshyn

(03260) 61248,

61044

27

Готельно-оздоровчий комплекс “Святий Шарбель”

Holiday Hotel “Saint Charbel”

вул.Вокзальна, 6, м.Моршин

6 Vokzalna str., Morshyn

e-mail:info@st-charbel.com.ua

(098)1771519

28

Гостинний двір “Віта люкс”

Hotel “Vita Lyuks”

вул. Привокзальна, 55, м.Моршин

55 Pryvokzalna str., Morshyn

www.morshin-ua.com/vitaluks.html

(03260) 60660

29

Кімнати відпочинку станції Моршин

Morshyn Statium Rest Rooms

вул.Вокзальна, 8, м.Моршин

8 Vokzalna str., Morshyn

(03260) 62185

30

Приватна садиба “Ностальгія”

Privat HouseNostalhiya”

вул.Озерна, 3а, м.Моршин

3a Ozerna str., Morshyn

(03260) 61700

Заклади проживання / Housing Establishments

№ з/п

Назва закладу

The name of the establishment

Адреса розташування

Location

Телефон

Telefon

1

Санаторій “Моршинський”

Sanatorium “Morshynskiy”

вул.Джерельна,5, м.Моршин

5 Dzherelna str., Morshyn

e-mail: dpsm@ukr.net; www.morshinskyi.com.ua

(03260) 60701,

60702

2

Санаторій “Мармуровий палац”

Sanatorium “Marble Paiace”

вул.Паркова Площа, 2, м.Моршин

2 Parkova Ploshcha str., Morshyn

www.mpalace.com.ua

(03260) 61640,

61635

3

Санаторій “Дністер”

Sanatorium “Dnister”

вул.С.Бандери, 6б, м.Моршин

6b  Bandera str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60539,

60500

4

Санаторій “Лаванда”

Sanatorium “Lavanda”

вул.І.Франка, 33а, м.Моршин

33a Franro str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60459,

60500

5

Санаторій “Перлина Прикарпаття”

Sanatorium “Perlyna Prycarpattia”

вул.С.Бандери, 5, м.Моршин

5  Bandera str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60419,

60500

6

Санаторій “Світанок”

Sanatorium “Svitanok”

вул.Джерельна, 2, м.Моршин

2 Dzherelna str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60744,

60500

7

Санаторій “Черемош”

Sanatorium “Cheremosh”

вул.С.Бандери, 8, м.Моршин

8  Bandera str., Morshyn

www.morshynkurort.net

(03260) 60497,

60500

8

Санаторій “Зорецвіт”

Sanatorium “Zoretsvit”

вул.Проліскова, 8в, м.Моршин

8b Proliskova str., Morshyn

е-mail: zorecvit-morchin@ukr.net

(03260) 60388

9

Санаторій “Аркадія”

Sanatorium “Arkadia”

вул.Джерельна, 3, м.Моршин

3 Dzherelna str., Morshyn

e-mail: arkadya-hotel@mail.ru; www.arkadya.com.ua

(03260) 60417

10

Санаторій “Арніка”

Sanatorium “Arnika”

вул.Привокзальна, 55, м.Моршин

55 Pryvokzalna str., Morshyn

(03260) 61377

11

Готель “Богдан”

Hotel “Bohdan”

вул.Вокзальна, 2а, м.Моршин

2a Vokzalna str., Morshyn

e-mail: morshynhotel@gmail .com; www.bogdanhotel.com

(03260) 61310

12

Готель “Боніфацій”

Hotel “Bonifatsiy”

вул.Северина Яминського, 8,

8 Severyn Yamynskyi str., Morshyn

e-mail: info@bonifacy-hotel.com

(03260) 60888

13

Готель “Віват”

Hotel “Vivat”

вул.С.Бандери, 6б, м.Моршин

6b  Bandera str., Morshyn

e-mail: morshyn-vivat@yandex.ru; www.vtruskavec.com

(03260) 60911,

61696

14

Готель “Дюк”

Hotel “Dyuk”

вул.Джерельна, 3а, м.Моршин

3a Dzherelna str., Morshyn

e-mail: dukgotel@mail.ru

(03260) 61429

15

Готель “Максим”

Hotel “Maksym”

вул.І.Франка, 45, м.Моршин

45 Franro str., Morshyn

03260) 60752

16

Готель “Оберіг”

Hotel “Oberih”

вул.І.Франка, 54а, м.Моршин

54a Franro str., Morshyn

e-mail: info@oberig-hotel.com; www.oberig-hоtel.com

(03260) 60401

17

Готель “Оріон”

Hotel “Orion”

вул.Джерельна, 1, м.Моршин

1 Dzherelna str., Morshyn

e-mail: kapalet@ukr.net; www.orionhotel.com.ua

(03260) 61030

18

Готель “Парк”

Hotel “Park”

вул.І.Франка, 43, м.Моршин

43 Franro str., Morshyn

e-mail: parkplus@list.ru 

(03260) 60551

19

Пансіонат “Моршин”

Holiday Hotel “Morshyn”

вул.І.Франка, 48, м.Моршин

48 Franro str., Morshyn

(03260) 60654

20

Пансіонат “Одеса”

Holiday Hotel “Odesa”

вул.50-річчя УПА, 7, м.Моршин

750 -richia UPA str., Morshyn

e-mail: info@odesahotel.com

(03260) 60808,

21

Пансіонат “Троянда”

Holiday Hotel “Troyanda”

вул.І.Франка, 37, м.Моршин

37 Franro str., Morshyn

(097)7986865

22

ЛВЛ №2 “Центр реабілітації воїнів ОУН-УПА “Говерла”

“Hoverla” veterans’rest house

вул.І.Франка, 76, м.Моршин

76 Franro str., Morshyn

(03260) 60711,

60695

23

Туристична агенція

“Мінерали карпат С”

Tourist Adency “Mineraly Karpat S”

вул.Проліскова, 16, м.Моршин

16 Proliskova str., Morshyn

(067)7682120

24

Відпочинково-оздоровчий комплекс “Моршинська вежа”

Holiday Hotel “Morshynska Vezha”

вул.50-річчя УПА, 1а, м.Моршин

1a 50 -richia UPA str., Morshyn

e-mail: morshin_vezha@ukr.net

(03260) 61193,

61194

25

Відпочинковий комплекс “Нік”

Holiday Hotel “Nick”

вул.Озерна, 4, м.Моршин

4 Ozerna str., Morshyn

(03260) 61711,

(067)7285645

26

Спортивно-оздоровча база “Динамо”

Sports-Sanitabed Camp “Dynamo”

вул.Привокзальна, 43, м.Моршин

43 Pryvokzalna str., Morshyn

(03260) 61248,

61044

27

Вілла “Анна”

Villa “Anna”

вул.І.Франка, 47, м.Моршин

47 Franro str., Morshyn

(03260) 60754

28

Гостинний двір “Віта люкс”

Hotel “Vita Lyuks”

вул. Привокзальна, 55, м.Моршин

55 Pryvokzalna str., Morshyn

www.morshin-ua.com/vitaluks.html 

(03260) 60660

29

Кімнати відпочинку станції Моршин

Morshyn Statium Rest Rooms

вул.Вокзальна, 8, м.Моршин

8 Vokzalna str., Morshyn

(03260) 62185

30

Приватна садиба “Ностальгія”

Privat HouseNostalhiya”

вул.Озерна, 3а, м.Моршин

3a Ozerna str., Morshyn

(03260) 61700

Мультимедійна презентація міста Моршина (українською та англійською мовами)

Інвестиційні ресурси Львіщини

Посилання на сторінку: https://investhub.lviv.ua/

Погода