Амброзія полинолиста – надзвичайно небезпечний бур’ян обмежено поширений на території України.. Засмічує всі польові культури (особливо просапні і ярі зернові), овочеві, плодові, виноград, пасовища, зарості чагарників. Вона щільно росте на узбіччях залізничних, автомобільних, ґрунтових доріг, берегах зрошувальних каналів, ставків і рік та інших необроблюваних землях.

Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина з родини айстрових (складноцвітих), за зовнішнім виглядом нагадує полин звичайний. Вся рослина опушена, стебло пряме, гіллясте, листки довжиною 4–15 см, черешкові, перисто-розсічені. Верхній бік листової пластинки темно-зелений, нижній – сірий, опушений. Перші сходи проявляються за середньодобової температури 8-10 гр.

Цвітіння починається з кінця липня і продовжується до вересня. Утворюючи велику наземну масу і кореневу систему вона сильно пригнічує культурні рослини, за сприятливих умов рослини можуть бути заввишки 2-2,5м. Утворює 30-40тис. несправжніх плодів, насіння зберігає схожість від 10 до 40 років. Насіння поширюється вітром, водою, з насіннєвим матеріалом, будівельними матеріалами (щебенем, піском), транспортними засобами, тощо. Тварини її не вживають через великий вміст в ній гірких ефірних масел.

Амброзія шкідлива і для людей, особливо дітей та людей похилого віку. Її пилок є сильним алергентом і може викликати алергічне захворювання – амброзійний полиноз. Симптомами захворювання є різко виражений алергічний риніт, кон’юнктивіт, різні форми бронхіальної астми, кропивниця. Захворювання супроводжується різким ослабленням організму, що може призвести до втрати працездатності хворого.

На території Стрийського району амброзія полинолиста обмежено поширена на території наступних підприємств: Станція Стрий Виробничий підрозділ “Львівська дирекція залізничних перевезень” Регіональна філія “Львівська залізниця” ПАТ”Укрзалізниця”-0,3га.(на території колій прилеглих до Станції Стрий м.Стрий вул. Вокзальна,7), та Компанія Онур Тааххут Таджикистан ве Тиджарет Лімітед Ширкеті79037, м.Львіввул. Б. Хмельницького, буд212, корп. 2 — 0,25га (об’їзна дорога від Стрийської центральної районної лікарні до Моршинської розв’язки, від моршинської розв’язки до автозаправки ВАТ Укрнафта с.Дуліби). На даних підприємствах необхідно забезпечити посилений контроль за виконанням заходів з локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму амброзії полинолистій. За невиконання заходів по локалізації та ліквідації амброзії полинолистої передбачена адміністративна відповідальність (ст. ст. 105, 106, 188-26 Адмінкодексу)

Карантинні заходи та засоби боротьби.

Важливе значення мають карантинні заходи – ретельна перевірка насіннєвого матеріалу, особливо культур пізніх строків збирання: люцерни, конопель, суданської трави, гречки та ін.

Забороняється використовувати посівний матеріал, засмічений насінням карантинних бур’янів, а також перевозити насінне зерно без попереднього очищення. Машини і знаряддя, що використовувались при збиранні урожаю з ділянок, засмічених карантинними бур’янами, необхідно очистити і продезинфікувати, а потім вже використовувати для інших робіт.

Для запобігання занесенню насіння з гноєм та іншими органічними добривами грубі корми слід використовувати в запареному вигляді, зернові відходи – розмелювати з помолом часток не більше 1мм.. або запарювати, і використовувати чисту від насіння бур’янів підстилку.

В період вегетації проводити обстеження на виявлення амброзії полинолистої.

При виявленні карантинного бур’яну – амброзії полинолистої повідомляйте ГУ Держпроспоживслужби у Львівській обл. за адресою м.Стрий вул. Промислова,7 тел. 0673538950.

Головний спеціаліст –

Державний фітосанітарний інспектор Орест Голич